Okna i drzwi – „ciepły montaż”

Prawidłowe osadzenie okna, drzwi jest równie ważne jak parametry. Wielu Inwestorów skupiając się główne na cechach zamawianej stolarki pomija kwestię sposobu montażu okien i drzwi w budynku.

Nowe okna

Planując zakup nowych okien Inwestor najczęściej koncentruje swoją uwagę na produkcie. Szczegółowo analizuje ogólne parametry okna, czyli grubość ram, ilość komór, współczynnik pakietu szybowego, kolorystykę, dodatki funkcjonalne oraz opinie na temat producenta/dostawcy.  Z dużą mniejszym zaangażowaniem Inwestor podchodzi do sposobu wykonania prac montażowych. Koszty robocizny nowej stolarki okiennej bardzo często są miejscem do uzyskania dodatkowego rabatu.

Klient często skłonny jest zapłacić duże pieniądze za markowe okno o wysokich parametrach, nowoczesnym designie jednak pomija w swojej metodologii profesjonalny montaż przez doświadczoną ekipę. Mam tu na myśli technikę montażu, czyli mechaniczne przykręcenie okien w ościeży, sposób wykonania prac uszczelniających oraz zaizolowanie ramy okiennej na styku z konstrukcją budynku.

Profesjonalny montaż

Najczęściej wykonywanym w Polsce przez Inwestorów standardem montażowym jest montaż realizowany za pomocą kotew/dybli oraz pianki PUR. Technika z zastosowaniem Piany PUR jest bardzo prosta w realizacji przez co często tego rodzaju montaże wykonywane są przez osoby zajmujące się na co dzień budownictwem ogólnym.  Są to osoby zwykle nie posiadające wiedzy o fizyce budowli, szczelności powietrznej jaki i konsekwencjach z pozoru drobnych błędów montażowych.

W ostatnich latach Instytuty badawcze oraz pisma branżowe wykazują, że montaż stolarki okiennej z uszczelnieniem polegającym  na zastosowaniu piany PUR nie spełnia podstawowego wymogu, jakim jest uzyskanie szczelności powietrznej w obszarze okna lub drzwi.

Rozwiązanie problemu szczelności znaleziono w dodaniu dwóch kolejnych warstw uzupełniających ułomności montażu na pianę PUR. Tym sposobem powstała technika tzw. „Ciepłego montażu” lub inaczej zwany montaż trzywarstwowy. Jest to metoda pozwalająca znacznie udoskonalić jakość połączenia styku okna z murem poprzez dodanie warstw izolacji. Od strony zewnętrznej wyklejana jest w ościeży taśma paroprzepuszczalna, później w warstwie środkowej aplikowana jest piana PUR jako izolacja, strona wewnętrzna zabezpieczana jest poprzez wyklejenie taśmy paroszczelnej. Tak wykonane połączenie ma na celu całkowite uszczelnienie powietrzne obszaru montażowego okna i zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci w izolację oraz ograniczenie na etapie budowy degradacji piany PUR przez promienie UV.

Inwestor powinien jednak mieć świadomość, że tak wieloetapowe prace montażowe wymagają wiedzy teoretycznej, umiejętności praktycznych oraz doświadczenia i precyzji. Ogólnie rzecz pojmując wymaga to pracy wyspecjalizowanych fachowców.

Ostateczną perspektywą z jakiej Inwestor powinien spojrzeć na instalacje stolarki okiennej są ramy czasowe. Współczesne okna PVC powinny nam służyć około 30 lat, okna drewniane do 90 lat. Z tego względu warto zabezpieczyć połączenie okna z murem przed dostępem wilgoci przez co niwelujemy występowanie mostków technicznych odpowiedzialnych za straty energii. Dobrze wykonana usługa odwdzięczy nam się niskimi rachunkami za ogrzewanie i komfortem użytkowania na dziesięciolecia.

Specterm jako firmę montażową cechuje wieloletnie doświadczenie w profesjonalnej usłudze montażu.  Polecamy przejrzeć długą listę naszych referencji które utwierdzą Państwa do skorzystania z naszej oferty przy realizacji stolarki otworowej.

Zapraszamy do współpracy.

projekt i wykonanie: CreativeHeads.pl