Czym ocieplić dom?

Wykonanie izolacji domu wymaga uwzględnienia problemów  na wielu płaszczyznach. Zła izolacja, to po pierwsze  ogromne straty ciepła, a co za tym idzie większe rachunki za ogrzewanie.

Po drugie źle zaizolowany dom nagrzewa się latem, przez co konieczne jest zamontowanie klimatyzacji. Po trzecie: pojawiają się kłopoty z wilgocią, które często prowadzą do pojawienia się pleśni i grzybów. Niestety z problemem tym boryka się większość właścicieli domów zbudowanych nawet kilka lat temu, które – jak się wydawało ich właścicielom – były idealnie ocieplone. Jak powinna wyglądać idealna termoizolacja i jakich materiałów użyć do jej wykonania? Oto nasze spostrzeżenia.

Okazuje się, że zarówno najpopularniejsze technologie, jak i materiały użyte do termoizolacji nie zabezpieczają domu w odpowiedni sposób. Tylko ocieplenie domu nowoczesnymi produktami może znaczenie poprawić mikroklimat powietrza i zmniejszyć koszty ogrzewania. Najpopularniejszymi materiałami używanymi przy termoizolacjach budynków są: styropian, pianka poliuretanowa i wełna mineralna. Mają one dobre parametry, ale nie mogą konkurować z materiałami drewnopochodnymi, które okazują się być obecnie, najlepszym, dostępnym rozwiązaniem. Oto porównanie:

RYS. Tabelka/Zestawienie najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, z wyszczególnieniem ich najważniejszych parametrów.

PARAMETR STYROPIAN WEŁNA MINERALNA

PIANKA

POLIURETANOWA

WEŁNA DRZEWNA
przewodność

cieplna

wartość λ deklarowana

przez producentów:

0,031–0,042 W/mK

wartość λ deklarowana

przez producentów:

0,036–0,045 W/mK

wartość λ deklarowana

przez producentów:

0,023–0,035 W/mK

wartość λ deklarowana

przez producentów:

0,039-0,05

W/mK

gęstość

objętościowa

(pozorna)

deklarowana wartość

gęstości objętościowej

wynosi:

14–19 kg/m3

deklarowana wartość

gęstości objętościowej

wynosi:

135–170 kg/m3

deklarowana wartość gęstości

objętościowej wynosi:

30–35 kg/m3

deklarowana wartość

gęstości objętościowej

wynosi:

50 – 265 kg/m3

odporność

ogniowa

klasa reakcji na ogień E klasa reakcji na ogień

A1

klasa reakcji na ogień E klasa reakcji na ogień E
rozszerzalność

cieplna

odkształcenie w określonych

warunkach

temperatury iwilgotności

nie powinno

przekroczyć 5%

odkształcenie w określonych

warunkach

temperatury i wilgotności

nie powinno

przekroczyć 1%

odkształcenie w określonych

warunkach temperatury

i wilgotności nie powinno

przekroczyć 5%

odkształcenie w określonych

warunkach temperatury

i wilgotności nie powinno

przekroczyć 2 %

wytrzymałość

na ściskanie

0,070 MPa 0,015 MPa 0,150 MPa 0,05 – 0,18 MPa
wytrzymałość

na rozciąganie

prostopadle

do powierzchni

czołowych

nie mniej niż 0,020 MPa nie mniej niż 0,010 MPa nie mniej niż 0,040 MPa 0,012-0,02 MPa

Stolarka okienna równie ważna!

W zakresie termoizolacji domu należy pamiętać o tym, że nie tylko rodzaj wybranego materiału izolacyjnego ma znaczenie. Istotny jest również wybór odpowiednich okien i drzwi (TUTAJ) Samo ocieplenie ścian nie sprosta oczekiwaniom, jeśli nie zostaną usunięte tzw. mostki termiczne, czyli nieszczelności przez które ucieka ciepło. Właściciele domów często o tym zapominają, a jest tu spory potencjał, by zaoszczędzić energię. Równie istotny jest dach, bo po ciepleniu ścian, nagrzane powietrze ucieka do góry. Jeśli dach nie ma dobrej izolacji, to wciąż powstają duże straty energii. (O właściwej izolacji dachu pisaliśmy TUTAJ).

Różne materiały – efekt daleki od zamierzonego 

Najwięcej ciepła dom traci przez dach i ściany zewnętrzne. Przyjęło się, że najlepszym materiałem do izolacji tych powierzchni jest styropian lub wełna mineralna. Tymczasem te produkty mają sporo wad – co można zauważyć nie tylko na podstawie powyższego zestawienia parametrów.

Styropian jest całkowicie nieprzepuszczalny. Izolacja domu styropianem zmienia go w termos. Wadą tego materiału jest również to, że jest łatwopalny. Z kolei wełna mineralna ma dobre wskaźniki paroprzepuszczalności, ale jest nasiąkliwa i wolno schnie. Oba materiały są też dość trudne w obróbce. Wełna mineralna pyli, a ze styropianu wszędzie roznoszą się charakterystyczne białe kuleczki. Poza tym pamiętajmy o tym, że materiały te tracą swoje właściwości z upływem lat, a każdemu właścicielowi domu zależy na termoizolacji na lata, która nie straciłaby swoich funkcji.

Alternatywą dla tych produktów są nowoczesne materiały drewnopochodne. Zdrowe, w pełni ekologiczne, przyjazne dla środowiska i ludzi. Wyróżniają się też znakomitymi wskaźnikami izolacyjności, są dyfuzyjne i dobrze izolują akustycznie. Można je wykorzystywać zarówno do nowo budowanych domów, jak i budynków już użytkowanych.

Materiały drewnopochodne – najlepsza alternatywa dla tradycyjnych produktów 

Do izolacji pustych przestrzeni specjaliści zalecają użycie włókna drzewnego, które jest wdmuchiwane w trakcie budowy. Włókno drzewne jest doskonałym materiałem izolacyjnym, o bardzo dobrej pojemności cieplnej. Zimą chroni przed mrozem, latem przed nagrzewaniem, więc bardzo dobrze reguluje i wpływa na mikroklimat domu. Włókno drzewne jest otwarte dyfuzyjnie, bardzo trwałe i łatwe do położenia. Nie wymaga przycinania i nie osiada. Jako włókno nadmuchiwane możne być stosowane na przestrzenie płaskie, poziome, pochyłe. między wiązarami lub belkami ustroju dachowego w starym i nowym budownictwie. Nie bez znaczenia jest też ekologiczność. Ten materiał nie zawiera syntetycznych klei i dodatków utwardzających, a łączy w sobie wszystkie zalety drewna. Jest trwały, łatwy w obróbce, elastyczny, można go  wielokrotnie przetwarzać.

Oto  parametry włókna drzewnego:

Materiał budowlany Gęstość [kg/m3] Przewodnictwo cieplne [W/(m*K)] Właściwa pojemność cieplna J/(kg*K)
STEICO universal

Płyta poddachowa i ścienna

 270  0,048  2100
STEICO protect

System izolacji cieplnej pod tynk

 250  0,051 2100
STEICO special

System izolacyjny do renowacji

 240  0,046 2100
STEICO therm

Stabilna izolacja cieplna

 160  0,039 2100
STEICO top

Izolacja nakrokwiowa

 140  0,041 2100
STEICO flex

Elastyczna izolacja cieplna

50  0,038  2100

 

Uzupełnieniem izolacji z włókna drzewnego są płyty drewnopochodne i wełna drzewna, które są wykorzystywane do izolacji dachu i ścian zewnętrznych. Materiały te są od dawna znane na Zachodzie, gdzie od lat dużą wagę przykłada się do ekologii, zdrowia i energooszczędnego budownictwa.

Jeśli nawet koszt izolacji domu wydaje się wysoki, to jest to wydatek, który się opłaca. W pierwszej kolejności zaprocentuje niższymi rachunkami za ogrzewanie zimą. Dom z dobrą izolacją nie nagrzewa się latem, ma bardziej przyjazny użytkownikom mikroklimat. Mieszkania z dobrą wentylacją, bez pleśni są zdrowe, co jest istotne zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i  cierpiących na alergie. Długofalowo takie działania mają też wpływ na wartość nieruchomości. Energooszczędny DOM, z trwałych i ekologicznych materiałów, szybciej znajdzie nabywców przy ewentualnej sprzedaży, jak to mam miejsce dzisiaj na zachodzie Europu czy w Stanach Zjednoczonych.

projekt i wykonanie: CreativeHeads.pl