Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny? Czym się wyróżnia, jak się go buduje i ile kosztuje. Oto najważniejsze fakty dotyczące domów pasywnych, o których każdy powinien wiedzieć.

Technika domów pasywnych jest podporządkowana dewizie: oszczędność energii, gdzie tylko się da. Efekt? 90% mniejsze zużycie ciepła (a tym samym nakładów na ogrzewanie) dowodzi, że jest to technologia, która się sprawdza. W przypadku domu pasywnego zużycie energii pierwotnej nie przekracza 120 kWh/(m2rok). Dla porównania w domu energooszczędnym, uznawanym za tani w ogrzewaniu, jest to ok. 250 kWh/( m2rok).

Domy pasywne nazywane są domami o niskim zużyciu energii. Co ciekawe, sposób ich budowy sprawia, że nie korzysta się w nim z tradycyjnych form ogrzewania, ponieważ zapotrzebowanie na ciepło jest pokrywane niemal w całości z biernych, czyli pasywnych źródeł. Są to np.: energia słoneczna, ciepło odzyskane z urządzeń elektrycznych, klimatyzacji. Sporadycznie, w wyjątkowo mroźne dni zimą wystarczy proste dodatkowe odgrzewanie, by w całym domu panowała przyjemna temperatura.

Jak zbudowany jest dom pasywny?

Pierwsze wymagania związanie z budową domu pasywnego dotyczą lokalizacji. Dom pasywny musi stać na dobrze nasłonecznionej działce i być zwrócony w stronę południa, a od północy być osłonięty drzewami lub wzniesieniem. Budowa domu pasywnego podporządkowana jest dość ścisłym wytycznym – tak by spełnić wysokie wymagania energetyczne.

Dom pasywny powinien być zbudowany na rzucie prostokąta, mieć możliwie niewiele przegród zewnętrznych w całej kubaturze domu, a także jedno-lub dwuspadowy dach. By maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, niezbędne są w nim też duże przeszklenia od strony południowej i brak okien od strony północnej. Również układ pomieszczeń jest zaprojektowany tak, by maksymalnie wykorzystywać naturalne ciepło. Jadalnia i pokoje dzienne są umieszczane od południa, a pomieszczenia gospodarcze, garaż, garderoby – od północy.

Technologia budowania domów pasywnych opiera się na kilku zasadniczych wytycznych.

  • Pierwsza – możliwie najlepsza izolacja (TUTAJ) przy użyciu najbardziej innowacyjnych materiałów izolacyjnych, zapobiegająca stratom ciepła.
  • Druga – pozyskiwanie energii z zewnątrz i wykorzystywanie własnej energii z np.: słońca, urządzeń elektrycznych, naturalnej ciepłoty mieszkańców.
  • Kolejne równie istotne kwestie to: likwidacja mostków termicznych, mechaniczna wentylacja, zapewnienie możliwości dogrzania.

Jakie materiały wybrać do budowy domu pasywnego?

Materiały izolacyjne w domu pasywnym charakteryzuje najwyższy wskaźnik izolacyjności. Są one używane wokół wszystkich pomieszczeń, które powinny być ciepłe zimą i powinny utrzymywać temperaturę od 19 (sypialnia) do 22 stopni (łazienka). Priorytetem jest zapobieganie utracie ciepła przez dach ściany zewnętrzne, stropy i podłogi. Zalecany współczynnik przenikania ciepła materiałów izolacyjnych dla tych elementów budowlanych nie powinien przekraczać  0,15 W/(m2·K). Zasadniczo dom powinien przyjemnie ciepły bez konieczności instalowania tradycyjnego ogrzewania, ale w razie potrzeby możliwe jest podniesienie temperatury dzięki zastosowaniu dodatkowych źródeł ciepła np.: pompy cieplnej, kotła niskiej mocy na gaz lub olej opałowy).

Dom pasywny musi być szczelny, więc wietrzenie odbywa się tylko przy wykorzystaniu sztucznej wentylacji. Bardzo istotny jest w nim też wybór odpowiednich drzwi wejściowych, garażowych i stolarki okiennej .

Tu również niezbędne jest uwzględnienie parametru minimalnego przenikania ciepła,  wartości nie większej niż 0,8 W/(m2·K). Specjaliści podkreślają, że bardzo ważny jest dobór odpowiednio zamontowanych okien trójwarstwowych. W pasywnym domu niezbędna jest też zainstalowanie mechanicznej wentylacji z nawiewem, a także możliwości magazynowania i odzyskiwania zgromadzonego ciepła.

Budowa domu pasywnego jest droższa niż tradycyjnych domów czy nawet domów uznawanych za energooszczędne. Jednak wymagania dotyczące konstrukcji budowli, materiałów izolacyjnych, sposobu ogrzewania i wentylacji skutecznie rekompensowane są minimalnych zużyciem energii. Zainteresowanie domami pasywnymi stale rośnie. Dom pasywny można „kupić” niemal od ręki, fachowcom zostawiając wybór materiałów i wszystkie szczegóły konstrukcyjno-budowlane – więcej o budowie domów pasywnych dowiecie się (TUTAJ).

projekt i wykonanie: CreativeHeads.pl