Ampack, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o skutecznej paroizolacji
Każdemu właścicielowi domu zależy na tym, by zapewnić sobie dom, który byłby nie tylko przytulny, ale również miał doskonałe parametry użytkowe.
W tym celu stosuje się nie tylko termoizolację, która ma zagwarantować ciepło zimą. Coraz popularniejszym rozwiązaniem, który zalecają również eksperci jest także paroizolacja. Chroni ona dom nie tylko przed wnikaniem wody z pomieszczeń do konstrukcji dachu, ale też odprowadza jej nadmiar na zewnątrz.
Paroizolacyjna ułożona pomiędzy ociepleniem, a płytami zatrzymuje parę wodną powstającą wewnątrz domu, a w rezultacie nie przedostaje się ona do wnętrza dachu i nie zawilgaca ani drewnianych krokwi, ani izolacji. Stosuje się ją również do izolowania dachów płaskich oraz poddaszy użytkowych. Paroizolację należy kłaść w domu o konstrukcji szkieletowej zarówno drewnianej, jak i stalowej. Folię należy również układać w ścianach od wewnątrz i stropach od spodu. Także w domu murowanym mogą występować drewniane stropy, które należałoby od spodu zabezpieczyć folią paroizolacyjną. Ponadto lekkie szkieletowe ścianki działowe, które zostały wygłuszone wełną trzeba również zabezpieczyć folią paroizolacyjną.
Dlaczego ochrona przed wilgocią jest taka ważna?
Wilgoć w domu jest nieunikniona, bo powstaje podczas różnych domowych prac typu gotowanie, pranie, suszenie. Gdy dom ma niewystarczającą wentylację czy braki w paroizolacji (lub jest ona niewłaściwie położona), wilgoć wnika w drewniane konstrukcje dachowe i izolację. Przez to tracą one swoje właściwości. W efekcie może się też pojawić grzyb i pleśń, niszczy się więźba dachowa, odchodzą tynki, budynek coraz trudniej ogrzać. A wszelkie straty ciepła wiążą się z większymi nakładami finansowymi poniesionymi na ogrzewanie.
Stała wilgoć w pomieszczeniach działa też niekorzystnie na zdrowie mieszkańców, bo w takim środowisku łatwo namnażają się pleśnie, grzyby i roztocze, które uważa się za czynniki wywołujące różne choroby dróg oddechowych, alergie, astmę. Niezbędny jest wówczas remont, co jest dużym wyzwaniem organizacyjnym i sporym obciążeniem finansowym.
Dzięki paroizolacji para wodna przepływa wolniej. Wskaźnik paroprzepuszczalności przy paroizolacji jest jak podają eksperci co najmniej tysiąc razy mniejszy niż przy wysokoprzepuszczalnej folii dachowej.
Jak czytać współczynnik paroprzepuszczalności?
Paroprzepuszczalność izolacji jest oznaczana symbolem Sd, którego wartość się zmienia przy różnych typach folii i rodzaju przegrody. Najszczelniejsze są folie oparzone warstwą aluminium – tu Sd wynosi 100 m lub więcej. Dla folii polietylenowych wynosi kilkadziesiąt metrów, a dla aktywnych paroizolacji już tylko kilkanaście. Wybierając konkretną folię paroizolacyjną należy przyjrzeć się jej parametrom technicznym i wybrać te najlepsze dla nas, w zależności od miejsca jej zastosowania oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć.
Folie paroizolacyjna Ampack – 100% skuteczności
Bardzo dobre folie paroizolacyjne oferuje firma Ampack. Membrany i paroizolacje Ampack pozwalają tworzyć całościowe systemy ochronne, które zapewniają odpowiednią paroszczelność. Nie tylko uszczelniają dom, co zabezpiecza go przed stratami ciepła, ale też odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu unikamy efekty termosu, bo dom oddycha.
Seria Ampatex to aktywne paroizolacje z włókien polipropylenowych, które charakteryzują się zmiennym czynnikiem paroprzepuszczalności. Paroizolacje Ampack wykorzystują najnowsze technologie i są odpowiednie do budynków o najnowocześniejszych konstrukcjach otwartych dyfuzyjnie, a w wersji standardowej dla wszystkich rodzajów dachów i konstrukcji ściennych. Paroizolacje Ampack są odporne na rozciąganie, nie drą się na gwoździach, nie rozrywają się. Produkty z linii Ampatex nadają do stosowania w różnych warunkach atmosferycznych, zachowują elastyczność nawet w niskich temperaturach, są tak wytrzymałe, że można po nich chodzić. Co więcej łatwo się kleją i przetwarzają, nie przyciągają kurzu.
Paroizolacja – jak to się robi?
By paroizolacja spełniała swoje zadanie musi być odpowiednio położona. Należy zatem bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Bardzo często występującym błędem, który rzutuje na jakość folii paroizolacyjnej jest niedokładne zabezpieczenie styków albo pomijanie zakładek. Wilgoć ma to do siebie, że przenika przez najmniejsze szpary, więc pozostawienie nawet drobnych szczelin sprawi, że paroziolacja będzie nieszczelna, pojawią się mostki termiczne.
By uniknąć tych nieprawidłowości warto posłużyć się systemem taśm klejących z serii Ampacoll, do sklejania pasów membran i izolacji, zabezpieczania połączeń i przepustów, montażu okien itp.
Rodzaj i jakość paroizolacji ma wpływ na paroszczelność budynku, jakość powietrza, koszty ogrzewania. Doświadczenia budowlańców i klientów pokazują, że paroizolacja Ampack pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z wilgocią w domu, zapewnia idealny mikroklimat wewnątrz i przedłuża żywotność dachu.