4 rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie okien

Planujesz zakup okien do nowobudowanego domu czy chcesz przeprowadzić remont w dotychczasowym mieszkaniu? 

Decyzja o zakupie nowej stolarki okiennej nie jest łatwa. Wybór okien wydaje się skomplikowany, ponieważ trzeba zdecydować, czy plastikowe a może drewniane, wybrać rodzaj szyb, funkcje otwierania. Każde rozwiązanie zdaje się mieć plusy i minusy, a fora internetowe też nie ułatwiają wyboru. Spróbujmy więc usystematyzować informacje, które trzeba posiadać na temat okien. Oto 4 główne kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze okien.

Kupujesz okna? Zwracaj uwagę na detale.

Stolarka okienna to nie tylko przysłowiowe okno na świat. Pierwsza rzecz, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o wyborze nowych okien, to sprawy związane z estetyką. Ładne okno to prawdziwa ozdoba domu. Źle dobrane, niestarannie wykonane dają efekt dokładnie odwrotny. Oryginalne, duże przeszklenia w ciekawych ramach kompensują nawet niezbyt wyszukaną elewację i znacznie podnoszą wartość estetyczną budynku. Ładne okna to w przypadku domów o tradycyjnej, gierkowskiej konstrukcji i jednolitej bryle dobry sposób, by nadać im nieco nowoczesności, oryginalności i charakteru.

Dobre okna – a parametry techniczne

Zadowalająca estetyka okna to jednak nie wszystko.  Istotny jest też aspekt ekonomiczny. Dobre okna powinny zapewniać dostateczną ilość światła i mieć odpowiednie parametry cieplne. Zimą nie dopuszczać do wychłodzenia, a latem chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Ma to istotne znaczenie zarówno dla komfortu życia, jak i kosztów ponoszonych na ogrzewanie, czy klimatyzację. W dalszej kolejności liczy się też: odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, właściwości akustyczne, przepuszczalność powietrza, współczynnik przepuszczalności światła oraz współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g (solar factor).

Inwestycja w dobrej jakości okna wymaga pewnych nakładów, dotyczy to zwłaszcza okien pasywnych posiadających wyjątkowo korzystne właściwości termoizolacyjne. Cena dobrego okna jest odzwierciedleniem jakości. Warto jednak podkreślić, że dobre okno nie musi spełniać wszystkich parametrów. Przy doborze okien kluczowe znaczenie mają konkretne potrzeby i pod tym kątem należy dobierać wskaźniki. Poza dyskusją jest jednak fakt, że na zakup dobrych okien nie należy żałować pieniędzy. Wymiana okien ma miejsce raz na kilkanaście (niekiedy nawet kilkadziesiąt) lat. W takiej perspektywie koszt zakupu energooszczędnych okien zwraca się kilkakrotnie.

Okna drewniane z PVC czy może aluminium?

Ramy okienne mogą być wykonane z PVC, drewna lub aluminium. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości. Drewno jest najbardziej naturalne, ma doskonałe właściwości izolacyjne. Wymaga jednak czasochłonnej i regularnej pielęgnacji. Jest też stosunkowo drogie. Z kolei aluminium jest efektowne, trwałe, ale koszt takiego okna również jest wysoki. Praktyczne, atrakcyjne cenowo i niekłopotliwe w eksploatacji są okna PVC. Okna z plastiku mają jeszcze inne plusy. Łatwo je umyć, długo zachowują pierwotny kolor, nie odkształcają się. Są również odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Bezpieczeństwo

Aspekt bezpieczeństwa jest istotny zwłaszcza dla okien tarasowych i piwnicznych. Zamiast nieestetycznych krat, lepiej jest zdecydować się na znacznie pewniejsze szyby antywłamaniowe. Ich walory są niewidoczne gołym okiem. Wzmacniane szyby zabezpieczą nas przed włamaniem ze strony mniej doświadczonego złodzieja. Specjalna folia umieszczona między dwiema warstwami szyb sprawia, że w razie uderzenia tępym przedmiotem lub ciężkim przedmiotem szyba popęka, ale nie rozpryśnie się w drobne kawałki, co istotnie utrudni włamywaczowi dostanie się do środka.

Jeśli już wiemy jakie parametry są istotne, pozostaje zastanowić się które z nich będą najbardziej istotne w naszym domu. Nie mniej ważne od jakości i rodzaju ram i szyb jest montaż. Stolarka okienna jest wymagającym produktem budowlanym. Błędny w montażu to częsta przyczyna utraty właściwości okien. Zanim więc powierzymy osadzenie okien przypadkowemu fachowcowi, dobrze jest dopytać Sprzedawcę, czy wraz z ofertą na zakup okien może zagwarantować fachowy montaż. Nawet najlepsza stolarka może stracić swoje właściwości użytkowej, gdy zostanie zamontowana bez zachowania należytej staranności. Warto też dopytać czy salon sprzedaży z którego usług chcemy skorzystać współpracuje z Certyfikowaną Grupą Montażową producenta.

projekt i wykonanie: CreativeHeads.pl