Izolacja akustyczna podłogi – kiedy się przydaje?
Problem nadmiernej ekspozycji na hałas jest istotny wszędzie, gdzie przebywają ludzie.
W ostatnich latach coraz częściej do wykonania izolacji akustycznej stosuje się sprawdzone na świecie rozwiązanie w postaci materiałów drewnopochodnych. Można je stosować na różnych rodzajach konstrukcji. Są nie tylko świetnym izolatorem akustycznym i termicznym, ale też ze względu na swoje naturalne pochodzenie korzystnie wpływają na mikroklimat pomieszczeń.
Do izolacji akustycznej podłogi eksperci budowlani zalecają stosowanie płyt z włókna drzewnego. Jest to produkt całkowicie naturalny, który powstaje podczas obróbki termomechanicznej drewna. Najpierw powstają włókna drewniane, które następnie są wiązane przy pomocy klejów przyjaznych dla środowiska. Gotowe płyty wyróżniają się wysokim wskaźnikiem pochłaniania dźwięku i dobrymi właściwościami akustycznymi.
Jak się wykonuje izolację akustyczną podłogi?
Izolację akustyczną najlepiej jest wykonać podczas remontu, bo najczęściej wiąże się to z wymianą podłogi. Pod klepkę lub parkiet należy położyć płyty drewnopodobne, tak by powstała z nich warstwa izolacyjna. Ta tzw. pływająca podłoga pozwala wytłumić dźwięki aż o 20 db. Jeśli wygłuszamy poddasze możliwe jest też użycie sypkiego granulatu z włókien drewnopochodnych lub celulozy.
Warto wiedzieć, że akustyka w mieszkaniu ma bardzo duży wpływ na komfort jego użytkowników. Dobrze na akustykę działają kanapy obite materiałem, zasłony, rośliny, meble, podłogi z naturalnego drewna, wełniane dywany. Kiepski efekt akustyczny uzyskamy w pomieszczeniach z podłogą kamienną, meblami z płyt wiórowych. Takie pokoje są odbierane jako zimne i nieprzytulne, mają słaby pogłos, źle się w nich rozmawia i słucha muzyki.
Płyty drewnopochodne – gdzie jeszcze stosować?
Płyty drewnopochodne można wykorzystać nie tylko do podłogi. Inne, powszechnie stosowane materiały izolacyjne nie są w stanie zapewnić pełnej ochrony akustycznej. Płyty z włókna drzewnego bardzo dobrze pochłaniają dźwięki uderzeniowe, jak i hałasy przenoszenie drogą powietrzną: odgłosy radia, telewizji, głośnej muzyki, czy rozmów.
Osoby wrażliwe na hałas mogą się nimi posłużyć wyciszając mieszkanie, zwłaszcza jeśli budynek wykonany jest z żelbetu, po którym dźwięk niesie się przez kilka pięter.
Płyty z drewna są bardzo uniwersalnym materiałem, który można zastosować w blokach, budownictwie jednorodzinnym, w starych i nowych budynkach. Taki rodzaj izolacji akustycznej może być stosowany na różne rodzaje stropów: drewno i beton i na suchych jastrychach.
Takie rozwiązanie pozwala odetchnąć z ulgą, gdy po całym dniu pracy we własnym mieszkaniu chcemy po prostu odpocząć. Ponieważ płyty drewnopochodne są materiałem naturalnym, dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest korzystny mikroklimat w mieszkaniu, gdzie je wykorzystano.
Jak wytłumić hałasy z zewnątrz?
Przyjemna dla ucha cisza jest niezbędna, by ukoić nerwy, zregenerować się, czy nawet w spokoju pooglądać telewizję. Gdy problemem są hałasy z zewnątrz, np.: mieszkanie położone jest przy ruchliwej ulicy, pętli autobusowej warto pomyśleć o wymianie okien. Współczynnik pochłaniania hałasu powinien być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru stolarki okiennej. Im jest wyższy, tym lepiej. W miejscach wyjątkowo narażonych na hałas z zewnątrz, zaleca się montaż specjalnych okien z ramami wielokomorowymi i kilkuwarstwową szybą. W naszym asortymencie są również dostępne specjalne szyby akustyczne, które zmniejszają hałas o 44 dB. Kupując takie okna koniecznie należy przemyśleć kwestie montażu. Powierzenie tego przypadkowej ekipie może sprawić, że całe przedsięwzięcie legnie w gruzach, bo montaż okien akustycznych wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Inaczej osadza się okna w nowoczesnych blokach, a inaczej w zabytkowych kamienicach.
Czy warto wykonać izolację akustyczną?
Ochrona przed hałasem to nie tylko dbałość o komfort życia, ale również inwestycja w zdrowie. Nawet tak prozaiczne z pozoru dźwięki, jak odgłosy odkurzacza, głośnych kroków, wirującej pralki i innych oznak sąsiedzkiego normalnego życia pomnożone przez liczbę sąsiednich mieszkań potrafią nieźle dać się we znaki. Niekiedy nawet nie uświadamiamy sobie, że bóle głowy, chroniczne zmęczenie, kłopoty ze snem, ciągłe podenerwowanie to skutek permanentnej ekspozycji na nadmierny hałas. Dla wielu osób jest to niekiedy impuls do przeprowadzki. Zanim jednak zdecydujemy się na zmianę mieszkania, co oznacza niekiedy dużą rewolucję w życiu, warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań.
Izolacja akustyczna podłogi skutecznie chroni przed hałasem i jest dodatkowo świetną izolacją termiczną. Własne mieszkanie staje się z powrotem przysłowiowym azylem, gdzie w ciszy i komforcie można cieszyć się własną rodziną, zrelaksować się i odpocząć w przytulnej atmosferze. Drewno nie tylko tworzy ciepłą atmosferę, ale też jest ciepłe w dotyku. Zastosowanie drewnianych płyt podnosi też odczuwalną temperaturę podłogi, co jest dodatkową korzyścią wynikającą z wykonania izolacji akustycznej podłogi.